Klasické bicí

Standardní sadu klasických bicích tvoří bubny, činely a hardware. Basový buben – kopák – je největší, má nejhlubší tón, stojí na zemi a hraje se na něj nožním pedálem. Snare bubínek – virbl – je umístěný mezi nohama bubeníka a v soupravě tvoří základ rytmiky. Tom tomy mají své místo nad basovým bubnem. Mohou být ve dvojici, ale i samostatně, a spolu s floor tomem, umístěným nejčastěji na zemi. Žádná souprava bicích se neobejde bez činelů. Jejich nejčastěji používané typy jsou hi-hat, ride a crash, případně splash nebo china. Důležitý je zmíněný hardware. Tím se rozumí veškeré stojany a v podstatě vše kovové, co sada obsahuje, vyjma činelů.

#

Konstrukce

Korpusy většiny klasických bubnů jsou vyrobené z několikavrstvé dřevěné dýhy, méně často z akrylátu, virbly také z oceli, mosazi nebo z hliníku. Samotné korpusy se od sebe liší mimo jiné průměrem a hloubkou a oba tyto údaje jsou udávané v palcích. Hardware soupravy, tedy obruče, stojany včetně stoličky a pedálů, dává často napovědět o kvalitě výrobku. Lépe zpracované nástroje mají odlévané obruče a jejich konstrukce je pevnější. Levnější soupravy mívají obruče ohýbané. Bicí soupravu lze pořídit po jednotlivých částech, což ale vyžaduje nějaké zkušenosti a většinou i vyšší náklady. Variantou je nákup kompletního setu, který zahrnuje sadu bubnů, činelů a potřebného hardwaru, často včetně bubenické stoličky.

#

Materiál

Zásadní podíl na zvuku nástroje má vedle velikosti korpusů také druh použitého materiálu. Nejčastěji to bývá dýha ze dřeva javoru, břízy, mahagonu, ořechu, lípy, topolu nebo různé jejich kombinace. Zvukový charakter formuje také tloušťka stěn korpusů a počet vrstev dýhy, ze které jsou vyrobené. Obecně platí, že čím větší mají bubny průměr a hloubku, tím hlubší produkují zvuk, síla stěny korpusu pak určuje délku zvuku a jeho rezonanci.

#

Na co si dát před nákupem pozor?

Výběr velikosti bubnů je sice spojen se zvukem, ale také s věkem a vzrůstem bubeníka. Dětem ve věku 11 až 12 let padne obvykle sada s kopákem o průměru 20 „. Při nákupu bicích dbejte na to, aby stojany a veškerý hardware byly dostatečně pevné, stabilní a funkční. Zejména pedály pro hi-hat a basový buben nesmí vydávat zvuky jako vrzání či skřípání, neměly by se nijak kroutit a musí mít plynulý a hladký chod. Ohýbané obruče bubnů mohou být náchylné k deformaci a tím i k výkyvům ladění. U takových se zaměřte na počet ladicích šroubů. Po obvodu basového bubnu byste jich měli napočítat nejméně 10, po obvodu ostatních bubnů alespoň osm. Obecně platí, že čím více je na obruči šroubů, tím stabilnější bude ladění. Nová bicí souprava bude opatřena převozními blánami. Ty není nutné měnit okamžitě, pro lepší zvuk je ale časem nahraďte kvalitnějšími.

#

Nezapomeňte na příslušenství

Při nákupu bicích neodcházejte z prodejny bez několika párů náhradních paliček. Užitečným pomocníkem bubeníka je metronom, pomocí kterého se naučíte držet tempo. Důležitý je správný výběr bubenické stoličky. Ta musí být taková, aby hráč při hře měl pohodlný a správný posed a neničil si záda. Zejména u dětí je pak zapotřebí důkladně chránit sluch před poškozením protihlukovými sluchátky nebo špunty do uší. Pokud budete nástroj převážet, vyplatí se investovat do přepravních obalů.

Elektronické bicí

Elektronické bicí jsou plnohodnotnou alternativou klasických souprav. Používají je začátečníci pro jejich výukové režimy a možnosti cvičení, profesionálové pak pro schopnost rychlého a snadného zvučení a širokou zvukovou nabídku.

V závislosti na materiálu hracích ploch dokážou elektronické bicí poskytnout hráčům přirozený pocit ze hry a velké množství užitečných funkcí. Výhodou je možnost téměř bezhlučné hry pomocí sluchátek, přívětivé nároky na prostor a také fakt, že se nikdy nerozladí.

#

Konstrukce

Elektronická bicí souprava se skládá z bicích padů opatřených snímači. Pady jsou umístěné na flexibilní konstrukci a mohou mít různý tvar, u pokročilejších sad podobný klasickým bubnům.

Mozkem elektronické soupravy je modul, prostřednictvím kterého lze úderům přiřadit libovolný zvuk. Modul může mít celou řadu funkcí, obvykle je vyzbrojen mnoha efekty a umožňuje nejrůznější zvukové modulace.

Běžnou výbavou je nabídka několika kitů a také možnost vytvořit a uložit si kit vlastní. Ve výčtu funkcí většiny modulů nechybí obvykle metronom, řada výukových režimů nebo možnost nahrávání a hry s vlastními nahrávkami.

#

Materiál

Materiál u elektronických bicích nemá na zvuk vliv jako u klasických souprav. Zvuk zde generuje modul a zvukové možnosti jeho technická vyspělost. Herní plochy padů jsou nejčastěji gumové a odrazy paliček jsou tedy jiné než od blány klasického bubnu.

Herní reakci blan akustických bicích dokáží ale věrně simulovat síťové pady. Pokud pady některých modelů elektronických souprav vypadají jako klasické bubny, je to čistě otázka designu a na výsledném zvuku se nijak nepodílí.

#

Na co si dát před nákupem pozor?

Při nákupu elektronických bicích, vyjma vyloženě dětských souprav, odpadá výběr velikosti. Ta je u většiny sad podobná. Pokud potřebujete, aby byl nástroj při hře úplně tichý, pozornost věnujte povrchu padů.

Téměř bezhlučné jsou síťové a pěnové pady, gumové budou vykazovat nějaký hluk v závislosti na tvrdosti materiálu. Důležitým bodem je technická vyspělost modulu soupravy. Měl by mít dostatečnou zásobu zvukových rejstříků, nějaký tréninkový program a možnost záznamu vlastní produkce a přehrávání.

#

Nezapomeňte na příslušenství

Při nákupu elektronických bicích neodcházejte z prodejny bez několika párů náhradních paliček. Užitečnou pomůckou vám budou kvalitní sluchátka, případně kombo.

Důležitý je patřičný výběr bubenické stoličky. Ta musí být taková, aby hráč při hře měl pohodlný a správný posed a neničil si záda. Pokud budete nástroj převážet, vyplatí se investovat do přepravních obalů.

#
Hudební Startér - Akustické bicí

Bicí diktují rytmus a tempo a do velké míry udávají hudební žánr, kterým se kapela prezentuje.

V tomto videu najdete základní informace o akustických bicích a poradíme vám zde, na co byste se při jejich nákupu měli zaměřit.

Vyberte si typ bicích
a my vám doporučíme konkrétní model
  • # #
  • # #

PEARL EXA726S/C773,
Teal Blue Ash

25 800 Kč
Top třída
PEARL EXA726S/C773
Zjistit více

PEARL ROADSHOW RS505C,
CHARCOAL METALLIC

18 990 Kč
Zlatá střední cesta
PEARL ROADSHOW RS505C
Zjistit více

MAPEX TND5294FTCDK TORNADO,
Dark Black

9 390 Kč
Za babku
MAPEX TND5294FTCDK TORNADO
Zjistit více

Příslušenství

Zjistit více

ALESIS CRIMSON II KIT,

21 590 Kč
Top třída
ALESIS CRIMSON II KIT
Zjistit více

ALESIS NITRO MESH KIT,
Black

10 790 Kč
Zlatá střední cesta
ALESIS NITRO MESH KIT
Zjistit více

ALESIS TURBO MESH KIT,
Bicí souprava

7 690 Kč
Za babku
ALESIS TURBO MESH KIT
Zjistit více