Korpusy většiny klasických bubnů jsou vyrobené z několikavrstvé dřevěné dýhy, méně často z akrylátu, virbly také z oceli, mosazi nebo z hliníku. Samotné korpusy se od sebe liší mimo jiné průměrem a hloubkou a oba tyto údaje jsou udávané v palcích. Hardware soupravy, tedy obruče, stojany včetně stoličky a pedálů, dává často napovědět o kvalitě výrobku. Lépe zpracované nástroje mají odlévané obruče a jejich konstrukce je pevnější. Levnější soupravy mívají obruče ohýbané. Bicí soupravu lze pořídit po jednotlivých částech, což ale vyžaduje nějaké zkušenosti a většinou i vyšší náklady. Variantou je nákup kompletního setu, který zahrnuje sadu bubnů, činelů a potřebného hardwaru, často včetně bubenické stoličky.
Zásadní podíl na zvuku nástroje má vedle velikosti korpusů také druh použitého materiálu. Nejčastěji to bývá dýha ze dřeva javoru, břízy, mahagonu, ořechu, lípy, topolu nebo různé jejich kombinace. Zvukový charakter formuje také tloušťka stěn korpusů a počet vrstev dýhy, ze které jsou vyrobené. Obecně platí, že čím větší mají bubny průměr a hloubku, tím hlubší produkují zvuk, síla stěny korpusu pak určuje délku zvuku a jeho rezonanci.
Výběr velikosti bubnů je sice spojen se zvukem, ale také s věkem a vzrůstem bubeníka. Dětem ve věku 11 až 12 let padne obvykle sada s kopákem o průměru 20 „. Při nákupu bicích dbejte na to, aby stojany a veškerý hardware byly dostatečně pevné, stabilní a funkční. Zejména pedály pro hi-hat a basový buben nesmí vydávat zvuky jako vrzání či skřípání, neměly by se nijak kroutit a musí mít plynulý a hladký chod. Ohýbané obruče bubnů mohou být náchylné k deformaci a tím i k výkyvům ladění. U takových se zaměřte na počet ladicích šroubů. Po obvodu basového bubnu byste jich měli napočítat nejméně 10, po obvodu ostatních bubnů alespoň osm. Obecně platí, že čím více je na obruči šroubů, tím stabilnější bude ladění. Nová bicí souprava bude opatřena převozními blánami. Ty není nutné měnit okamžitě, pro lepší zvuk je ale časem nahraďte kvalitnějšími.
Při nákupu bicích neodcházejte z prodejny bez několika párů náhradních paliček. Užitečným pomocníkem bubeníka je metronom, pomocí kterého se naučíte držet tempo. Důležitý je správný výběr bubenické stoličky. Ta musí být taková, aby hráč při hře měl pohodlný a správný posed a neničil si záda. Zejména u dětí je pak zapotřebí důkladně chránit sluch před poškozením protihlukovými sluchátky nebo špunty do uší. Pokud budete nástroj převážet, vyplatí se investovat do přepravních obalů.
Elektronická bicí souprava se skládá z bicích padů opatřených snímači. Pady jsou umístěné na flexibilní konstrukci a mohou mít různý tvar, u pokročilejších sad podobný klasickým bubnům.
Mozkem elektronické soupravy je modul, prostřednictvím kterého lze úderům přiřadit libovolný zvuk. Modul může mít celou řadu funkcí, obvykle je vyzbrojen mnoha efekty a umožňuje nejrůznější zvukové modulace.
Běžnou výbavou je nabídka několika kitů a také možnost vytvořit a uložit si kit vlastní. Ve výčtu funkcí většiny modulů nechybí obvykle metronom, řada výukových režimů nebo možnost nahrávání a hry s vlastními nahrávkami.
Materiál u elektronických bicích nemá na zvuk vliv jako u klasických souprav. Zvuk zde generuje modul a zvukové možnosti jeho technická vyspělost. Herní plochy padů jsou nejčastěji gumové a odrazy paliček jsou tedy jiné než od blány klasického bubnu.
Herní reakci blan akustických bicích dokáží ale věrně simulovat síťové pady. Pokud pady některých modelů elektronických souprav vypadají jako klasické bubny, je to čistě otázka designu a na výsledném zvuku se nijak nepodílí.
Při nákupu elektronických bicích, vyjma vyloženě dětských souprav, odpadá výběr velikosti. Ta je u většiny sad podobná. Pokud potřebujete, aby byl nástroj při hře úplně tichý, pozornost věnujte povrchu padů.
Téměř bezhlučné jsou síťové a pěnové pady, gumové budou vykazovat nějaký hluk v závislosti na tvrdosti materiálu. Důležitým bodem je technická vyspělost modulu soupravy. Měl by mít dostatečnou zásobu zvukových rejstříků, nějaký tréninkový program a možnost záznamu vlastní produkce a přehrávání.
Při nákupu elektronických bicích neodcházejte z prodejny bez několika párů náhradních paliček. Užitečnou pomůckou vám budou kvalitní sluchátka, případně kombo.
Důležitý je patřičný výběr bubenické stoličky. Ta musí být taková, aby hráč při hře měl pohodlný a správný posed a neničil si záda. Pokud budete nástroj převážet, vyplatí se investovat do přepravních obalů.