#

Typy zobcových fléten

Zobcové flétny se dělí podle typu vrtání (prstokladu) a podle rozsahu tónů. Současné nástroje mají prstoklad nejčastěji barokní neboli anglický a takové umožňují čistou hru ve všech tóninách. Méně častý je prstoklad německý, který vznikl ve snaze zjednodušit hru. V současné době se téměř nepoužívá a je považován za překonaný. Z hlediska rozsahu tónu se nejčastěji setkáte se sopránovými, případně altovými flétnami, přičemž ideální volbou prvního hudebního nástroje je flétna sopránová.

#

Konstrukce

Zobcová flétna může být rozložitelná na dva nebo na tři díly. Lepší variantou je trojdílná konstrukce, která při čištění nástroje umožňuje lepší přístup ke všem částem a jednotlivé díly lze snadno vysušit. Spodní díl trojdílné flétny se dá navíc otočit podle potřeby tak, aby malíček dětské ruky pohodlně dosáhl na spodní dírku.

#

Materiál

Zobcové flétny se vyrábějí ze dřeva nebo z plastu. Dřevěné nástroje obecně platí za kvalitnější, záleží ale na jakosti materiálu a také na výrobním postupu výrobce. Nejčastěji se používá dřevo javoru, hrušně, palisandru nebo ebenu. Plastové flétny provází pověst méně kvalitních nástrojů, moderní výrobní technologie ale tento mýtus boří. Zejména tzv. ABS plast má výborné zvukové vlastnosti, nástroje z něj vyrobené dobře ladí a mají příjemný kulatý tón.

#

Na co si dát před nákupem pozor?

Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.

#

Nezapomeňte na příslušenství

O zobcovou flétnu, stejně jako o každý jiný nástroj, je třeba pečovat. K nové flétně proto doporučujeme přikoupit vytěrák, čisticí utěrku, obal a mazací vazelínu pro snadnější rozložení jednotlivých dílů. Pokud jste hudební nováček, bude se vám hodit také učebnice pro začátečníky a stojan na noty.

#
#
Hudební Startér - Flétny
Tóny zobcové flétny doprovázejí první kroky většiny budoucích muzikantů.
Abychom vám tento nástroj představili co nejlépe, pozvali jsme si opravdového specialistu, Ondru Klímka, který vám flétny předvede v celé jejich kráse.
Vyberte si svou flétnu

AULOS 503B SYMPHONY,
Zobcová flétna

540 Kč
Top třída
AULOS 503B SYMPHONY
Zjistit více

Příslušenství

Zjistit více

AULOS 205A ROBIN,
Zobcová flétna

340 Kč
Zlatá střední cesta
AULOS 205A ROBIN
Zjistit více

Příslušenství

Zjistit více

AULOS 303AI ELITE,
Zobcová flétna

195 Kč
Za babku
AULOS 303AI ELITE
Zjistit více

Příslušenství

Zjistit více