Sériově vyráběné klasické kytary mohou mít několik velikostních variant, které jsou označené zlomky. Pro úplně nejmenší hráče jsou určené velikosti ¼, ½, nebo dokonce ⅞ či ¾. Nejběžnější jsou ale „dospělácké“ nástroje plné velikosti, případně „tříčtvrtky“. Správnou velikost kytary poznáte tak, že v klasickém posedu, tedy s levou nohou na podnožce a kytarou na levém stehně, pohodlně dosáhnete ukazovákem na první pražec na spodní, basovou strunu E.
Při výběru nástroje ověřte rovnost přední desky a krku, zeptejte se na druh použitého dřeva a posuzujte zvuk. Na tom se výrazně podílí přední deska kytary, která bývá vyrobena nejčastěji ze smrkového dřeva, z cedru, případně z mahagonu. Začínajícímu kytaristovi by měl nový nástroj dobře sednout a mělo by se mu na něj hrát pohodlně. Zkontrolujte proto dohmat neboli vzdálenost strun od hmatníku. Ten nesmí být příliš vysoký, ale zároveň ani nízký, aby tóny po celém hmatníku dobře zněly. Pohyb ruky po krku by měl být hladký a nesmí mu vadit například ostré hrany pražců.
Při nákupu kytary nezapomeňte na sadu náhradních strun a na ladičku. Ladička může mít další funkce, například metronom. Kytara je nástroj křehký, a proto je dobré pořídit mu ochranu ve formě obalu. Jestliže bude kytara hodně cestovat, vyplatí se koupit rovnou pevný obal neboli kufr. Pokud bude obal chránit nástroj třeba jen cestou na hodiny a zpět domů, postačí měkký gigbag. Přikoupit doporučujeme ještě podnožku a popruh, případně patřičnou kytarovou kosmetiku, která ochrání nástroj a prodlouží jeho životnost.