Digitální piano se dá zjednodušeně popsat jako klasický klavír se všemi jeho atributy s velmi přívětivými rozměry a v porovnání s akustickým pianem i cenou. Má plnohodnotnou klaviaturu s pro klavír typickým počtem 88 kláves plné velikosti. Některé modely jsou dokonce vybavené kladívkovou mechanikou kláves nebo její simulací a umožňují přirozenou dynamiku hry. Zvuk digitálního piana generuje vestavěný zesilovač a šíří se pomocí reproduktorů. Nástroj je obyčejně osazený do stojanu, který má rezonancí užitého materiálu na zvuku také svůj podíl.
V případě stage pian stojan chybí, mohou stát samostatně, ale také na přenosném kovovém stojanu, který je stejně jako stage piano konstrukčně přizpůsobený k častému cestování. Pokročilejší modely obou zmíněných variant mohou být vybavené konektivitou bluetooth, která umožňuje nastavení nástroje přes mobilní telefon nebo tablet. Ve zvukové nabídce digitálních pian bývají často vedle klasického klavíru k dispozici například elektrická piana, stringy nebo hammondky a další. Kromě přívětivých rozměrů a ceny mají tyto nástroje oproti akustickému klavíru výraznou výhodu v tom, že se nikdy nerozladí.
Keyboardy jsou skvělým pomocníkem začínajících muzikantů při seznamování se s hudbou a jejími zákonitostmi. Jsou to zvukově variabilní a univerzální nástroje s různými modulačními prvky a systémem tvorby tónů. Jejich klaviatura mívá různý rozsah, obyčejně ne ale plných osm oktáv. Klávesy mají menší velikost a bývají vyrobené z plastu. Simulace kladívkové mechaniky chybí, nicméně není ani žádoucí. Zvuk keyboardů generuje vestavěný zesilovač a reproduktory. Oproti digitálním pianům mívají bohaté zvukové banky a hráč může využívat zvuky bicích, smyčců nebo žestí a nejrůznější efekty. Užitečná je různorodá nabídka doprovodných skladeb a výukových režimů. Veškerá nastavení a možnosti zařízení bývají znázorněná na displeji, který může sloužit také k zobrazování notového záznamu nebo klávesistovi radit, která nota má ve hře následovat a pod kterou klapkou ji najde.
Počet oktáv:
Jedna oktáva znamená na klaviatuře 12 kláves. Klasický klavír má 88 kláves a tedy 7,5 oktávy. U dětského nástroje určeného začátečníkům postačí 3 oktávy, pokročilejší mladý muzikant by měl mít nástroj o rozsahu alespoň 5. Pokud se hře plánujete věnovat častěji a dlouhodobě, vybírejte mezi nástroji s plným rozsahem kláves, tedy 88.
Dynamika:
Existují klávesy s dynamikou a bez dynamiky. Tento faktor je rozhodující v tom, jestli má síla úhozu vliv na nástup tónu a jeho hlasitost. Obecně platí, že snadnější ovládání nabízí klaviatura bez dynamiky (tzv. nevyvážená), která je typická pro dětské keyboardy. Klaviatura s dynamikou (vyvážená) využívá kladívkový mechanismus podobně jako akustická piana. Klávesy při stisku kladou přirozený odpor, výsledný efekt hry je pak zajímavější a variabilnější. Taková klaviatura reaguje na intenzitu úhozu a žádoucí je u digitálních pian. Kompromisem obou zmíněných je klaviatura polovyvážená, která se chová podobně jako u klasického klavíru, ovšem za cenu „menší námahy“.
Klávesy jsou opatřené různými konektory (vstupy a výstupy), které do značné míry vymezují rozsah využití nástroje.
Line (in/out)
Linkový vstup slouží pro připojení externího zdroje zvuku (mobil, MP3 přehrávač), výstup pro zapojení kláves do zesilovače nebo aktivních reproduktorů.
Sluchátkový výstup
Podstatný a praktický bod! Je určený pro připojení sluchátek a jeho přítomnost oceníte během hry v pozdních hodinách. Kvalitní sluchátka poskytnou lepší zvuk než integrované reproduktory kláves.
USB a Micro SD slot
Slouží pro připojení externího úložiště, na které můžete nahrávat svou produkci.
MIDI (in/out)
Je určený k ovládání nástroje prostřednictvím protokolu MIDI a pro připojení kláves k počítači.
Digitální piana i keyboardy jsou nástroje s řadou integrovaných funkcí. Následující výběr představuje základ, kterým by měl být nástroj standardně vybavený.
Metronom – udává tempo hry. V nabídce je obvykle více volitelných zvuků, nastavitelné tempo, rytmizace, akcenty apod.
Doprovody – podklad k vlastní hře. Doprovod může tvořit jeden nástroj, nebo i skupina více nástrojů.
Transpozice – posunutí tóniny v libovolném směru.
Polyfonie – udává počet tónů (hlasů), které mohou hrát v jednom okamžiku.
Arpeggio – umožňuje přehrávání akordů po jednotlivých tónech.
Split – rozdělení klaviatury. Po aktivaci splitu může část hrát piano a druhá například varhany.
Dual – umožňuje zdvojit zvuk tónu (klávesy)
Efekty – pomocí efektů lze podle předem definovaných parametrů měnit zvuk v reálném čase. Základní efektovou výbavou kláves jsou delay, reverb nebo ekvalizér.
Důležité technické parametry kláves představují údaje o rytmech a rejstřících. Rytmy jsou přednastavené zvukové doprovody a zejména keyboardy jich mívají tučné zásoby. Pojem zvukový rejstřík se dá přeložit jako simulace různých zvuků a hudebních nástrojů. Klávesy umí obvykle simulovat zvuky různých typů klavíru, smyčců, dechových nástrojů, kytar nebo bicích a celou řadu jiných zvuků a zvukových efektů.
Před vlastním nákupem si udělejte jasno v tom, kdo a jakou hudbu na nástroj bude hrát a podle toho se rozhodněte pro digitální piano nebo keyboard. Digitální piano je vhodné například pro žáky ZÚŠ nebo pokud se jednoduše chcete věnovat hře na klavír. Keyboard začátečníkům usnadní první kroky zejména prostřednictvím výukových režimů, pokročilejší modely otevírají široké zvukové možnosti a uplatní se lépe třeba v kapele.